TrutnovDnes.cz
TrutnovDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Městské muzeum Žacléř

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

V Žacléři bylo vybudováno muzeum již na začátku 30. let 20. století, po druhé světové válce však bylo rozvráceno. Dnešní muzeum se nachází na Rýchorském náměstí v budově čp 10.. Tato památkově chráněná budova byla postavena v letech 1912-1914 jako sídlo okresního soudu a sloužila jeho potřebám až do r. 1949. Městské muzeum Žacléř bylo slavnostně otevřeno veřejnosti dne 7. května 1999.

Městskému muzeu Žacléř je vyhrazeno první patro budovy.
Návštěvníci postupně prochází čtyřmi částmi přehledně členěné stálé expozice s popisky v českém, německém a polském jazyce.

1.část - seznámení se zajímavými dějinami městečka a jeho blízkého okolí.
Větší děti se za pomocí pracovních listů seznámí hravou formou s historií regionu a ani předškoláci se nebudou nudit. Mohou si kreslit, tiskat razítka nebo si vyzkoušet, jak se dříve psalo na břidlicové tabulky.

2. část - osobnosti Žacléřska představí slavného pilota Karla Illnera který létal na slavných letadlech Taube, trutnovského konstruktéra Igo Etricha, sochaře Emila Schwantnera a jeho díla, obrazy Joanna Koehlera či pohnutý život lékaře Hanse Havlička.

3. část - dobývání černého uhlí. Těžkou práci horníků přibližuje velké množství jedinečných exponátů např. dřevěný důlní vůz, který táhly v podzemí koně, různé nástroje, záchranné přístroje, důlní lampy aj.

Ve 4. části oddělení na návštěvníky dýchne nostalgie každodenního života minulých generaci. Staré hračky, řemeslné nástroje, nářadí, nábytek, ošacení a mnoho dalších krásných předmětů včetně porcelánových figurek se značkou TP.

Otevírací doba:
úterý - neděle * 09:00-16:00
Duben, Listopad - víkendy zavřeno

Mapa:Pondělí 24.9.2018
Královehradecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.