TrutnovDnes.cz
TrutnovDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Hornický skanzen Žacléř

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: http://www.djs-ops.cz/cinnosti/hornicky-skanzen-zacler

Přijďte proniknout do světa horníků a zažijte jedinečný výhled z těžní věže. Areál dolu Jan Šverma je poslední dochovanou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století.

Komplexy budov těžních souborů jam Jan a Julie jsou prohlášeny kulturními památkami ČR. Ve strojovnách těžních strojů a v šachetních budovách je vytvořena expozice, která plně ukazuje pohyb důlních vozů na povrchu bývalého dolu, dále je k vidění expozice starých důlních map, paleontologických nálezů, ale i fotodokumentace z minulého provozu dolu.
Odvážnější návštěvníci mohou v rámci prohlídkové trasy vystoupat také na vrchol těžní věže, odkud se za příznivého počasí naskýtají panoramatické výhledy na východní Krkonoše. Lze se podívat i do podzemí jámy Julie a prolézt větracím kanálem a hlavním důlním ventilátorem.
Expozice Hornického skanzenu Žacléř jsou otevřeny celoročně. Protože jsou prováděny v činném průmyslovém areálu, je vždy nutný doprovod. Vstup do těžní věže a podzemí pro děti do 10 let na vlastní riziko jejich doprovodu.

Provozní doba:
Pondělí - Pátek: 9 - 17 hodin / prohlídky jsou prováděny v 9, 11, 13 a poslední prohlídka v 15 hodin (od 1. 10. do 30. 4. prohlídka v 15 hodin pouze na objednání).
Sobota, Neděle, Svátek: 9 - 15 hodin / prohlídky jsou prováděny v 9, 11 a poslední prohlídka ve 13 hodin.

Odkazy:


djs-ops.cz

Mapa:Neděle 19.8.2018
Královehradecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.