TrutnovDnes.cz
TrutnovDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika, podnikání

Automobilový průmysl v Česku pociťuje dopady války na Ukrajině, výroba poklesla meziročně o 18,7 procent

26.04.2022
Výroba motorových vozidel v České republice v prvním čtvrtletí poklesla meziročně o 18,7 procenta na celkových 271 315 ks. Propad je daný negativním trendem produkce osobních vozidel v důsledku nedostatku některých komponentů a narušených dodavatelských řetězců způsobených ruskou invazí na Ukrajinu. Finalisté v ostatních segmentech zaznamenali v prvním kvartálu meziroční růst produkce, když se dařilo jak výrobcům autobusů, tak i nákladních automobilů a motocyklů. Elektrická vozidla se na objemu produkce podílela necelou desetinou.
Ilustrační snímek | Foto: Škoda Auto
"Autoprůmysl čelí po dvou letech pandemie další obrovské nejistotě. V důsledku války na Ukrajině ale i pokračujícího covidu ve světě jsou nadále velmi napjaté dodavatelské řetězce. Viditelným dopadem ruské agrese na Ukrajině je omezení výroby v důsledku chybějících kabelových svazků a problémy i nadále způsobuje nedostatek čipů. Kombinace těchto faktorů například březnovou výrobu přiblížila první vlně pandemie, kdy byl autoprůmysl na několik týdnů zcela zastavený," komentuje aktuální situaci Martin Jahn, prezident Sdružení automobilového průmyslu. "Ještě větším problémem pro celý sektor je ale také strmý růst cen energií a pohonných hmot a rostou zákonitě i ceny různých komponent tak, jak se zvedá cena surovin, ze kterých se vyrábí. Výrobní náklady se tak mohou pro některé firmy zvýšit o desítky až stovky milionů korun ročně navíc. Apelujeme proto na vládu, aby uvedla v platnost tzv. kurzarbeit, který by cíleně pomohl firmám především v dodavatelském sektoru, pro něž se situace stává neúnosnou," dodává Martin Jahn.

Osobní vozidla


Za první tři měsíce tohoto roku bylo vyrobeno celkově 269 090 automobilů. To je o 18,9 procent méně než v prvním čtvrtletí roku 2021. Automobilky zejména v březnu čelily kvůli ruské agresi velké nejistotě a nedostatku dílů. To se projevilo také v objemu produkce, když bylo v březnu vyrobeno 98 712 vozidel (- 21,2 %).

ŠKODA AUTO vyrobila v tuzemských závodech 162 640 vozidel, tj. o 27,8 procenta méně. Na český trh bylo umístěno 18 552 vozidel (- 5,2 %) a do zahraniční zamířilo 144 088 automobilů (- 30,0 %). "Máme za sebou nesmírně náročné první čtvrtletí: polovodiče jsou stále vzácným zbožím a kvůli válce na Ukrajině pak máme nedostatek komponentů od místních dodavatelů. Tato situace vyžaduje každodenní rychlé rozhodování a vysokou míru pragmatismu, flexibility a týmového ducha. Rád bych poděkoval celému týmu, podnikové radě a všem partnerům za vynikající spolupráci," uvedl Dr. Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast Výroby a logistiky. Výroba elektrických modelů byla právě i kvůli válce na Ukrajině načas pozastavena. I přesto bylo vyrobeno celkově 12 388 externě dobíjitelných vozidel, z nichž 9 208 bylo čistě elektrických a 3 180 plug-in hybridních modelů.

Z trojice výrobců se dařilo závodu automobilky Hyundai v Nošovicích, ve kterém bylo v prvním čtvrtletí vyrobeno 74 301 automobilů (+ 13,1 %). Z nich mělo 5 992 ks elektrický a 6 441 ks plug-in hybridní pohon, a celkově tak elektrické vozy tvořily 16,7 procenta tamní produkce. "Již tak složitá situace v autoprůmyslu byla v prvním čtvrtletí dále umocněna válkou na Ukrajině. Naše společnost nicméně nemá ukrajinské dodavatele ani zaměstnance a k přímému ovlivnění výroby tedy nedošlo. Přes veškeré problémy se nám v prvním čtvrtletí podařilo opět vyrobit více aut než ve stejném období předchozího roku a tento trend by měl pokračovat i v měsíci dubnu. Předpovídat vývoj v delším horizontu je však nadále velmi obtížné," přiblížil situaci v Hyundai generální manažer pro administrativu závodu Petr Michník.

Produkce kolínské Toyoty je v meziročním srovnání o zhruba pětinu nižší. Celkově zde bylo vyrobeno 32 149 automobilů, tj. meziročně o 21,7 procent méně. Naprostá většina vyrobených vozidel zamířila na export (31 633 ks). "První čtvrtletí letošního roku byl výrobní plán zaměřen na výrobu modelu Yaris a přípravu výroby nového vozu Aygo X počátkem března. Od nového roku se v našem závodě vyrábí jen modely Toyota," vysvětluje Tomáš Paroubek, manažer kolínského závodu odpovědný za bezpečnost a vnější vztahy.

Autobusy


V prvním čtvrtletí bylo v Česku vyrobeno 1 245 autobusů (+ 12,1 %), 157 autobusů bylo určeno pro tuzemský trh (+ 6,1 %), zbylých 1 011 bylo exportováno (+ 8,1 %). Ve vysokomýtském IVECO CR bylo vyrobeno 1 135 autobusů, tedy o 11,6 % více než v loňském roce. SOR Libchavy dokázal v prvním čtvrtletí tohoto roku vyrobit 92 autobusů, tj. o 3,4 procenta více než vloni. Čtyři autobusy značky SOR mají elektrický pohon. ŠKODA Electric vyrobila v prvním čtvrtletí 14 elektrobusů a výrobce KHMC 4 autobusy.

Nákladní vozidla


Společnost TATRA Trucks, která je mezi členy Sdružení automobilového průmyslu jediným výrobcem nákladních vozidel, vyrobila v prvním čtvrtletí tohoto roku 302 vozidel, tedy o 61 ks více než ve stejném období loňského roku (tj. + 25,3 %). Produkce Tatry byla z větší části exportována (157 ks), v Česku bylo umístěno 132 vozidel.

Motocykly


Výrobce JAWA Moto je v tomto roce nadále úspěšná. V prvním čtvrtletí vyrobil už 678 motocyklů, tedy o 407 ks více než v minulém roce (+ 150,2 %). Dařilo se mu především na českém trhu s 496 prodanými kusy (+ 115,7 %), exportováno bylo 182 strojů.

Přípojná vozidla


Naopak segment přípojných vozidel zaznamenal z celkového pohledu mírný pokles. Mezi lednem a březnem bylo vyrobeno celkově 5 658 přívěsů a návěsů všech velikostí, tj. o 319 ks méně než vloni ( -5,3 %). Z pohledu objemu obstarala většinu produkce společnost Agados specializující se na malé přívěsy do 3,5t. Těch vyrobila 4 970 ks (- 8,0 %), v Česku jich prodala 2 624 ks (- 3,6 %) a v zahraničí pak 1 978 ks (- 12,9 %).

Kategorie velkých přívěsů a návěsů oproti tomu zaznamenala růst produkce. Schwarzmüller vyrobil 577 velkých přípojných vozidel, tj. o 24,9 % více než vloni. Česká společnost PANAV vyrobila 111 přívěsů a návěsů, tedy stejný počet jako v roce 2021.

Zdroj: SAP
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Ekonomika, podnikání

ÚOHS: Spotřebitelé mají být obchodníky transparentně informováni o důvodech nárůstu cen pohonných hmot

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže považuje za nutné vyjádřit se k praktice prodejců pohonných hmot, kteří odmítají vysvětlovat důvody prudkého nárůstu cen údajně kvůli tomu, že jim poskytování těchto informací právě ÚOHS ...

Bankovní identitu za první rok fungování využilo 700 tisíc klientů

Bankovní identitu, rychlé a bezpečné digitální prokazování totožnosti, využilo za první rok fungování aspoň jednou na 700 tisíc klientů bank. Většina ...

Kolik stojí nejlevnější sídlo firmy v Praze?

S virtuálními sídly se roztrhl pytel. Před pár lety byla v Česku ještě téměř neznámá, dnes má virtuální sídlo opravdu spousta firem menších i větších. ...

Borůvky a jiné sypké ovoce se má prodávat na váhu, ne na litry, upozornila potravinářská inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) obdržela během minulých sezón prodeje čerstvých nebalených borůvek vzrůstající množství podnětů spot ...

Rok gastro-okének: Tržby meziročně spadly o 37 %

Obor gastra už 12 měsíců bojuje o přežití. Bez několika dnů je to přesně rok, co otevřela první výdejní okénka. Ta se během lockdownů stala jediným zp ...

Neděle 3.7.2022
Královehradecký kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS | RSS InfoDnes
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.