TrutnovDnes.cz
TrutnovDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Czech Cybertron 2024: Ve Dvoře Králové nad Labem se poprvé představil nový kybernetický polygon

11.04.2024
SPŠ a SOŠ Dvůr Králové nad Labem vytvořila s krajskou podporou Kybernetický polygon na řešení kybernetických útoků. Krátce po jeho slavnostním otevření zde začalo mezinárodní cvičení Czech Cybertron, které prověřilo schopnosti žáků z pěti zemí Evropy.
Foto: khk.cz
Kybernetický polygon nově vznikl v budově SPŠ a SOŠ Dvůr Králové nad Labem. Jedná se o skvěle vybavenou IT laboratoř zaměřenou na řešení kybernetických útoků. Kromě vybavení mohla škola v rámci projektu upravit objekt tak, aby byl kompletně bezbariérový. Sloužit bude nejen žákům, ale školení zde mohou pořádat i všechny bezpečnostní složky v republice. Královéhradecký kraj na vznik polygonu přispěl částkou téměř pět milionů korun.

Začal čtvrtý Cybertron


Krátce po slavnostním otevření se laboratoří rozlehlo klapání klávesnic a na obrazovkách přeběhly první řádky počítačového kódu. Scénář cvičení postavil účastníky do situace, kdy hackeři zaútočili na průmyslovou zónu a tu bylo třeba ochránit. Začal tak čtvrtý ročník mezinárodního cvičení zaměřeného na kybernetickou bezpečnost Czech Cybertron 2024.

Cvičení bylo určené pro studenty středních škol z ČR i zahraničí a vycházelo z reálných kybernetických útoků, které se staly v posledních letech a zaměřilo se na SCADA a PCL systémy. Na zajištění organizace pomáhali a cvičení se také přímo zúčastnili královédvorští žáci ze tří oborů - informační technologie, bezpečnostně právní činnost a aplikovaná chemie.

"Ve Dvoře Králové úspěšně rozvíjíme dva bezpečnostní obory tak, že spolupracují, doplňují se a jsou ve stavu, kdy dokáží uspořádat i takto velké cvičení, které všem přinese mnoho cenných zkušeností. Dvorská škola navíc nově disponuje kybernetickým polygonem, jenž vznikl za podpory kraje. Zvyšující se úroveň výuky je s ohledem na novodobá bezpečnostní rizika nutná a věřím, že vytváříme kvalitní a perspektivní obor," uvedl hejtman Martin Červíček.

Letos byla účast vskutku bohatá, neboť dorazili žáci nejen z Čech, ale také Polska, Slovenska a díky nedávno navázané spolupráci, také z Rakouska a Itálie. Akci uspořádal Královéhradecký kraj spolu se Střední průmyslovou školou a Střední odbornou školou Dvůr Králové nad Labem.

"Po velkém úspěchu loňském ročníku jsme chtěli účast rozšířit, a to se povedlo. Czech Cybertron 2024 je největší cvičení tohoto druhu v Evropě. Dnes se tu potkali mladí lidé z pěti států Evropy, kteří se spolu vzdělávají, sdílejí vědomosti a učí se spolupracovat. Mám velikou radost z toho, že se podařilo propojit jednotlivé školy, domluvit spolupráci a že žáci i jejich učitelé mají chuť cestovat za cennými zkušenostmi, které jistě uplatní ve svém budoucím životě. Děkuji pořadatelům za uspořádání tohoto cvičení," doplnil náměstek pro školství Arnošt Štěpánek.

Letošní Cybertron se uskutečnil pod záštitami hejtmana KHK, ministerstva vnitra, obrany, školství a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Úroveň cvičení ocenili i zástupci společnosti Škoda Auto.

Malé i velké cíle


Pořadatelé letos rozšířili možnosti mladých expertů, kteří se tak na dva dny zhostili role útočníků i obránců a měli "na hraní" jadernou elektrárnu a na ni napojené několik automatizovaných výrobních linek. Sice byly simulované, ale modely se v ničem nelišily od skutečnosti.

Coby hackeři měli k dispozici zhruba dvacet cílů, kterých se mohli zmocnit. Jedním z nich byla například obrazovka v učebně. Úkolem bylo na jejím displeji zobrazit své jméno. Poté se role obrátily.

Scénář pro cvičení obránců postavil účastníky před útok na průmyslovou zónu, kde robotické paže vyráběly mimo jiné kávu a čaj a tyto nápoje poté další automat rozvážel mezi hosty.

Obrana průmyslové zóny


Žáci v roli obránců a forenzního týmu museli při útoku hackerů zajistit kybernetickou obranu všech těchto činností, protože pachatelé chtěli převzít kontrolu nad výrobou elektřiny a výrobním procesem. Hackeři poškodili systém a vyvolali kolaps elektrárny, což by vedlo k narušení výroby.

Obránci museli v krátkém čase a pod tlakem provést forenzní analýzu a zjistit příčinu problému, systém znovu naprogramovat a uvést ho do chodu. Dále museli zajistit všechny kroky k tomu, aby se havárie neopakovala a podle směrnice NIS 2 nahlásit příslušným úřadům kybernetický bezpečnostní incident.

Zdroj: Královéhradecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

České dráhy posílí vlaky na festival Rock for People v Hradci Králové

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat oblíbený hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Příjemci z Královéhradeckého kraje už získali přes 11,5 miliard Kč z regionálních operačních programů

Evropské finance jsou hlavní hybnou silou regionálních investic. Čtyři na sebe navazující regionální operační programy financovaly v Královéhradeckém ...

Jména Jakub a Eliška byla v roce 2023 opět nejoblíbenější

V roce 2023 se narodilo nejvíce chlapců se jménem Jakub a dívek se jménem Eliška. Obě jména jsou přitom populární dlouhodobě. Zatímco Jakub si drží po ...

Program Oprav dům po babičce bude od června nově dostupný pro více domácností

Od června tohoto roku začnou platit upravené podmínky v programech Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. V rámci podprogramu NZÚ Light dos ...

Čtvrtek 13.6.2024
Královehradecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes