TrutnovDnes.cz
TrutnovDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Prioritami Královéhradeckého kraje jsou investice do nemocnic, dopravy i sociální služby

28.04.2021
Investice do krajských nemocnic, odstranění deficitu lékařů a sester v akutní péči, výstavba dálnic D11 a D35 nebo podpora lepšího vlakového spojení do Polska, to jsou některé priority vedení Královéhradeckého kraje. Novinářům vedení kraje představilo programové prohlášení rady kraje pro období 2020 až 2024. V dokumentu se zmiňuje rozšíření sítě sociálních služeb s důrazem na posílení terénních a ambulantních, navýšení počtu sociálních lůžek pro handicapované seniory nebo zvýšení ochrany kvalitních vodních zdrojů.
Foto: kr-kralovehradecky.cz
"Prohlášení se skládá ze 16 kapitol, kdy prvních deset jsou odvětví, která poskytují služby přímo občanům. V závěru je šest gescí, které jsou obslužné a pomáhají těm hlavním. Snažili jsme se vyjádřit to, jakým směrem půjdeme," řekl náměstek hejtmana pro finance Rudolf Cogan, který je hlavním autorem dokumentu.

Hradecký kraj od podzimních voleb vede koalice čtyř subjektů. Tvoří ji ve volbách vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši a dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45tičlenném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů.

Mezi priority patří ve zdravotnictví také dokončení přestavby náchodské nemocnice, novostavba pavilonu s urgentním příjmem v rychnovské nemocnici nebo nové operační sály v nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem. V programovém prohlášení se také zmiňuje, že Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje bude mít hlavně servisní a koordinační funkci, přičemž jednotlivé krajské nemocnice budou plně odpovědné za svoje hospodaření.

"Velkou výzvou a problémem současné doby je pandemie covid-19, která bude mít dopady na zdravotnictví i v klidové době," uvádí prohlášení.

V dopravě chce kraj zvýšit rozsah rekonstrukcí a oprav mostů na silnicích druhé a třetí třídy nebo se zaměřit na odstraňování míst častých nehod. Objem investic do oprav jednotlivých silnic chce minimálně udržet v objemu půl miliardy korun ročně a jedné miliardy ročně v rekonstrukcích a stavbách nových silničních těles.

Investice v sociální oblasti by měly jít také do oprav či výstaveb domovů seniorů v Tmavém Dole, Žacléři, Borohrádku, Opočně, Domovu U Biřičky v Hradci Králové nebo ve Vrchlabí.

V ekonomické gesci vedení kraje zmiňuje dopady pandemie na rozpočet a počítá se značným poklesem příjmů. Kraj se zavázal, že i v případě hluboké krize by dluh kraje na konci volebního období neměl přesáhnout 40 procent vlastních příjmů kraje, tedy asi dvě miliardy korun.

V kapitole cestovní ruch chce vedení kraje čelit přetížení nejnavštěvovanějších lokalit, jako jsou Český ráj, Krkonoše, Adršpašsko-teplické skály, Kuks a Safari Park Dvůr Králové. Tyto atraktivní lokality chce využít jako "vlajkové lodě", pomocí nichž přiláká turisty i k méně navštěvovaným cílům.

Ve školství patří mezi priority také podpora inovací, zahraničních studijních pobytů, zapojení studentů do projektů kraje i firem z regionu nebo investic do vybavení středních odborných škol.

Zdroj: Královéhradecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Investice firem v Královéhradeckém kraji výrazně ovlivnila inflace, vysoké ceny energií i narušené dodavatelské řetězce

Kulatý stůl na téma Moderní investiční projekty v Královéhradeckém kraji uspořádalo Sdružení pro zahraniční investice - AFI ve spolupráci s Královéhradeckým krajem a agenturou CzechInvest. Hejtman kraje Martin Červíček společně s vedením AFI i ...

Královéhradecký kraj už zná nominované výrobky na Regionální potravinu roku 2024

Spotřebitelé v Královéhradeckém kraji již znají nominované produkty na prestižní ocenění značkou Regionální potravina. Letos se v tomto regionu do sou ...

Královéhradecký kraj rozdělí mezi provozovatele prodejen na venkově přes 4 miliony korun

Královéhradecký kraj opět rozdělí další finanční prostředky provozovatelům malých prodejen na venkově. Provozovatelé obchodů v obcích či jejich místní ...

Czech Cybertron 2024: Ve Dvoře Králové nad Labem se poprvé představil nový kybernetický polygon

SPŠ a SOŠ Dvůr Králové nad Labem vytvořila s krajskou podporou Kybernetický polygon na řešení kybernetických útoků. Krátce po jeho slavnostním otevřen ...

Trutnovská muzea a galerie otevřou své dveře zdarma každou první středu v měsíci

Od dubna se kulturní příspěvkové organizace města Trutnova přidávají k iniciativě Královéhradeckého kraje a každou první středu v měsíci otevřou své d ...

Úterý 21.5.2024
Královehradecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes